Zawalczmy o świat, w jakim chcielibyśmy żyć!

Jaki świat widzisz dla swoich dzieci? Jaki uważasz, że będzie? Spokojny, pełen pokoju, dobrodziejstw natury czy może pełen wojen o wodę pitną czy jedzenie i z największą w historii migracją w związku z zalanymi przez ocean miastami? Co łatwiej Ci jest sobie wyobrazić? Bo niestety to ta właśnie druga opcja przyszłości nas czeka, jeśli nie zaczniemy działać dziś.I to zależy również od Ciebie!

Sprzątanie świata w Polsce i na świecie

Sprzątanie Świata to dzień, w którym warto  pochylić się nad tym, co zrobić, aby dzieci nie musiały co roku po nas sprzątać. Co więcej, ten problem jest na tyle poważny, że nie chodzi już wyłącznie o dzikie wysypiska śmieci w lasach czy foliówki walające się po osiedlu, a zaśmieconą całą planetę.

Zabijamy naszą planetę. Właściwie nie planetę, a życie na niej. Co roku do samych tylko oceanów trafia 26 milionów ton śmieci. To tak, jakby wszyscy Polacy wyrzucali swoje śmieci do morza, 365 dni w roku… przez 3 lata! Życie w oceanach umiera. Kryzys rybny się pogłębia. Rafy koralowe zmniejszają swoją powierzchnię o 30% rocznie. Nasuwa się na myśl tylko jedno określenie:tragedia na masową skalę.

Jesteśmy pokoleniem konsumpcyjnym, więc wizja „braku śmieci” jest nierealna, ale przyszedł czas, w którym absolutnie poważnie musimy zacząć patrzeć na to, co robimy. W teorii wiemy co robić brakuje jednak pomysłu na działanie. Jeżeli jeszcze nie segregujesz śmieci, to najwyższa pora zacząć to robić – szybko się przyzwyczaisz.. Z kupowania reklamówek przy każdych zakupach również można zrezygnować, coraz więcej jest reklamówek biodegradowalnych bądź wielorazowych, materiałowych w rozmaite wzory, które warto ze sobą zabierać i zrezygnować ze sklepowych jednorazówek.

Czy wiesz, że KAŻDA przeprowadzona estymacja (próba przewidzenia skutków globalnych zmian klimatycznych)była niedoszacowana i jej skutki okazywały się o wiele gorsze niż wcześniej zakładano? A wiesz, że badania mówią, że do 2050 r. woda podniesie się o ponad pół metra i tereny, na których dziś mieszka razem ponad 400 milionów ludzi nie będą nadawały się do życia?Wiesz co oznacza migracja prawie pół miliarda ludzkości? Dość powiedzieć, że największe dotychczasowe migracje liczy się w tysiącach, a nie w milionach.

Te z pozoru abstrakcyjne pytania zadaję celowo – z wykształcenia jestem geografem i wiem, że przyroda jest znacznie silniejsza od nas – nauczyliśmy się ją jedynie kierunkować. Umiemy się adaptować, ale proszę mi wierzyć – nie jesteśmy w stanie poskromić żywiołów, żyć jak dotąd, pacyfikując szalejącą naturę i zmieniający się świat.

Świadomy wybór

Dlatego tak ważna jest świadoma konsumpcja. Samo stawianie na lokalne marki i polskie produkty jest ekologiczne – mniejsza droga towaru do przebycia = mniejszy ślad CO2. Poszerzajmy swoją świadomość ekologiczną- nie udawajmy, że problemu nie ma i co najważniejsze, zacznijmy działać!