7 nawyków, dzięki którym i ty ratujesz środowisko naturalne!

Międzynarodowy dzień środowiska to dobry moment, żeby powiedzieć parę słów o tym jak etnocentryzm konsumencki ratuje nasze środowisko naturalne.

Zmian klimatycznych już nie odwrócimy

W internecie można znaleźć nie jedno nagranie wielorybów czy rekinów, z żołądków których wyciągane są dziesiątki worków foliowych czy plastikowych śmieci. W tym samym czasie stale zwiększa się średnia tempreratura na Ziemi. To, że środowisko przyszłych pokoleń będzie wyglądało zgoła inaczej, niż nasze, jest już pewne – nie jesteśmy w stanie zrobić nic, aby zatrzymać wzrost poziomu wód oceanicznych czy odwrócić zmiany klimatyczne zamieniające np. Kalifornię – stan pełen sadów i bydła, w pół-pustynię. Serce się kraje, gdy pomyśli się o wszystkich konsekwencjach jakie czekają nas w ciągu najbliższych dwóch dekad – co będzie dalej nie wiedzą nawet najbardziej zaawansowane grupy badawcze.

Sprawa jest prosta i chyba nie trzeba tu nikomu niczego udowadniać – musimy zmienić nasze nawyki. I to najlepiej od wczoraj. Chcę jedynie zwrócić uwagę, że patriotyzm gospodarczy może być jedną z odpowiedzi na ten palący dziś ludzkość problem.

Patiotryzm gospodarczy pomoże Ci ratować środowisko!

Dlaczego? Zobaczmy prosty przykład. Kupowanie mleka ze spółdzielni w swoim województwie sprawia, że tzw. „ślad CO2” (Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów cieplarnianych wyrażone w ekwiwalencie CO2) naszego zakupu jest znacznie mniejszy niż przy zakupie z drugiego końca Polski. Oczywiście w skali makro zasada ta ma jeszcze większe znaczenie. Polskie produkty potrzebują mniej opakowań, mniej transportu i mniej obsługi logistycznej, aby sprzedać je na polskim rynku. Produkt z Ameryki Południowej czy Azji jest może tańszy, ale z pewnością nie dla środowiska, a w dalszym rozrachunku również nie dla naszych dzieci i ich dzieci.

Jakie nawyki powinieneś wdrożyć, aby poprawić sytuację środowiska naturalnego?

1. Na zakupach nie korzystaj z siatek foliowych, weź ze sobą torbę wielokrotnego użytku.

2. Kup filtr do wody z kranu zamiast co tydzień kupować wodę i napoje w butelkach – jakość wody w polskich kranach jest na prawdę dobra.

3. Jeżeli jest to możliwe, wybierz rower zamiast samochodu. Załóż konto w miejskich wypożyczalniach rowerów.

Pozytywnych skutków takiego poruszania się dla Ciebie znajdziesz znacznie więcej, to również kwestia zdrowia.Zweryfikuj, czy pomiędzy Twoim miejscem zamieszkania a pracy nie ma dogodnego połączenia komunikacji zbiorowej? (Pozytwynych skutków jazdy na rowerze jest znacznie więcej – przeczytaj o tym jak rower wpływa na kondycję umysłową)

4. Kupuj lokalnie – w ten budujesz siłę polskiego rynku, wzmacniasz drobnych przedsiębiorców oraz oszczędzasz Matkę Ziemię.

5. Wymień żarówki na energooszczędne – to oszczędność prądu ale również kosztów wymiany. Sam posiadam w mieszkaniu tylko takie i od 4 lat nie musiałem zmieniać ani jednej z nich.

6. Kupuj świadomie, wystarczająco oraz nie marnuj jedzenia.

7. Na końcu pozostaje recykling, czyli segregacja śmieci – wprowadzenie go w domu to na prawdę tylko i wyłącznie kwestia przyzwyczajenia – ja nie wyobrażam już sobie wrzucać wszystkiego do jednego worka, stało się to dla mnie absolutnie nienormalne.

Pamiętaj! Każdy Twój wybór, każda Twoja decyzja, każda złotówka przez Ciebie wydane wpływa nie tylko na lokalny rynek, krajową gospodarkę i zatrudnienie, ale również na stan środowiska i to w jakiej rzeczywistości dorastać będą nasze dzieci i wnuki.