Broda i wąsy są cenione przez wielu dżentelmenów. Trudno się dziwić – odpowiednio wystylizowany i pielęgnowany zarost może stać się synonimem męskości, elegancji i indywidualnego stylu. Metroseksualni mężczyźni odeszli do lamusa, a ich miejsce zajęli szorstcy i pewni siebie drwale. Moda na brodę i wąsy ma się doskonale i wiele wskazuje na to, że ten trend będzie się rozwijać – w końcu dla wielu panów to styl życia.


Skąd się wzięła moda na wąsy i brodę?

Brodaczu, zapewne kochasz swój zarost i chcesz cieszyć się nim jak najdłużej. Czy wiesz jednak, skąd wzięła się moda na bujną brodę i podkręcone wąsy oraz dlaczego aż tylu mężczyzn decyduje się na tak odważną zmianę?

Szaleństwo na noszenie brody zostało zapoczątkowane kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie znani celebryci niemal z dnia na dzień postanowili całkowicie odmienić swój styl. Na reakcję świata mody nie trzeba było długo czekać – brodacze niemal natychmiast opanowali światowe wybiegi, wnosząc do pokazów świeży i oryginalny styl. Tym sposobem do milionów mężczyzn na całym świecie dotarł jasny przekaz: zarost wraca do łask! Broda i wąsy podbiły wszystkie kontynenty, a fani streetwearu pokazali, że można je doskonale łączyć zarówno ze sportowymi, jak i eleganckimi stylizacjami. Tak oto moda na zarost zawitała pod strzechy, pokazując mężczyznom na całym świecie, że dobry styl nie musi być wyłącznie domeną osób o zasobnych portfelach. Streetwear pokochał brodę i czerpie z najnowszych trendów wszystko, co najlepsze.

Co stoi za tak bezgraniczną miłością do brody i wąsów?

 • Dobre samopoczucie – poszukiwanie własnego stylu jest zazwyczaj długotrwałym procesem i chyba każda osoba ma w swojej modowej historii równie wiele wpadek, co sukcesów. Broda jest doskonałą propozycją dla mężczyzn, którzy są gotowi na odważne metamorfozy i zależy im na wyróżniającym się wyglądzie. Zadbany zarost jest powodem do dumy, a dla wielu panów stanowi również styl życia – królują w barber shopach, zabierając do nich swoich przyjaciół i rodziny. Broda nie tylko pomaga w zacieśnianiu więzów przyjaźni, lecz również w samoakceptacji – zarost może być swego rodzaju kamuflażem, który pomaga ukryć drobne niedoskonałości. Dla wielu mężczyzn staje się szybko elementem ich tożsamości i niechętnie będą dopuszczać do siebie myśl o jej zgoleniu.
 • Zainteresowanie płci pięknej – zarost dodaje powagi, dostojności, a odpowiednio pielęgnowany sprawia, że panie mogą stracić głowę dla brodacza. W końcu nie każdy mężczyzna może pochwalić się arsenałem specjalnych kosmetyków i dbałością o dobry wygląd. Powodzenie u pań, możliwość całkowitej zmiany wizerunku i dobre samopoczucie sprawiają, że coraz więcej mężczyzn chce przekonać się, jak wygląda życie z zarostem.
 • Wizerunek – broda jest symbolem męskości i dodaje charakteru. Wystylizowani brodacze to chodzące wizytówki balwierzy – mają dobry gust i cenią swobodę kreowania własnego wizerunku. Broda pasuje do każdej stylizacji, a także stanowi doskonałe dopełnienie wyobrażenia silnego i niezależnego mężczyzny. Dzięki zarostowi można szybko przejść ogromną metamorfozę, wprawiając w zdumienie rodzinę i przyjaciół.

Skoro już prześwietliliśmy obecną modę i motywacje, które przyświecają brodaczom, zagłębmy się w historię zarostu, w końcu miał on swoje chwile chwały!

Historia, która ma brodę po pas!

Choć ludzkości towarzyszyła od zawsze, na przestrzeni dziejów broda stała się elementem kultury, z którym utożsamiano określone cechy. Mogła ona symbolizować mądrość, odwagę, honor, siłę czy rangę społeczną. W starożytnym Rzymie i Grecji broda towarzyszyła filozofom, podczas gdy w innych kręgach kulturowych mężczyźni mogli się na nią zaklinać podczas składania przysięgi lub jej nie golić do momentu wypełnienia przyrzeczenia. Zarost był atrybutem elit, kapłanów, grup rządzących, naukowców, a także artystów.

Warto również wspomnieć o tym, że broda towarzyszyła władcom, podkreślając ich mądrość, powagę i potęgę. Władcy starożytnej Persji zapuszczali gęste brody, podczas gdy egipscy faraonowie zwykli nosić atrapy zarostu. Również na kartach polskiej historii zapisało się kilku władców, którzy mieli ewidentną słabość do hodowania zarostu – dość wspomnieć króla Kazimierza Wielkiego, króla Władysława Łokietka, króla Zygmunta Starego, króla Kazimierza Odnowiciela, króla Zygmunta Augusta, króla Henryka Walezego czy księcia Henryka Brodatego.

O brodę warto było dbać, bowiem zaniedbany i brudny zarost symbolizował rzekomy obłęd brodacza i stał w sprzeczności z takimi pojęciami, jak higiena czy kultura osobista. Pielęgnacją zajmowali się golibrodowie, balwierze i cyrulicy, przy czym przedstawiciele dwóch ostatnich fachów świadczyli również usługi stomatologiczne, a także udzielali pomocy medycznej. Dbający o swoje brody mężczyźni, poza specjalistycznymi usługami, mieli również dostęp do różnego rodzaju pomad i proszków, które ułatwiały utrzymanie świeżości i dobrej kondycji zarostu. Wśród akcesoriów nie brakowało również grzebyków – seniorzy często zaopatrywali się w grzebienie wykonane z ołowiu, które ułatwiały podtrzymywanie ciemnego koloru brody.

Wszystko to pozwala wierzyć, że dbałość o zarost nie jest znakiem naszych czasów – pierwowzory dzisiejszych drwali doskonale wiedziały, jak troszczyć się o bujną brodę.

Jak dobrać brodę do kształtu twarzy?

To że każdy mężczyzna może zapuścić brodę wcale nie znaczy, że każdy powinien – czasami na przeszkodzie staje słaby zarost, nie każdemu też w brodzie jest do twarzy. Jeśli jednak hodowanie brody przebiega bez większych przeszkód, warto zastanowić się nad jej kształtem. Skoro o różnych rodzajach zarostu pisał w Żywocie człowieka poczciwego sam Mikołaj Rej, to gra jest warta świeczki: „Jedni golą brody, a z wąsy chodzą, drudzy strzygą brody po czesku, trzeci podstrzygają po hiszpańsku; i około wąsa zasie jest różność, bo go drudzy na dół głaszczą, a drudzy w górę jeżą”.

Drogi brodaczu, czy wiesz zatem, na co zwracać uwagę podczas zapuszczania symbolu swojego męstwa?

 • Linia brody – zależy ona zarówno od kształtu twarzy, jak i gęstości zarostu, na który mają wpływ czynniki hormonalne. Przy wybieraniu linii brody nie warto kierować się opatrzonymi wzorcami, lecz mieć na uwadze gęstość i zachowanie własnego zarostu. Ostre i wyraźnie zarysowane krawędzie, a może owalne kształty? Ilu brodaczy, tyle preferencji względem linii brody, jednak skupmy się na trzech najbardziej klasycznych wyborach linii policzkowej.
 1. Naturalna linia brody – częsty wybór mężczyzn o bujnym zaroście, którzy nie odczuwają potrzeby intensywnej pielęgnacji i trymowania brody. Linia ta jest naturalnie wytyczana przez organizm, cechuje się nieregularną krawędzią i zazwyczaj znajduje się w połowie policzka. Warto pamiętać, że brak ingerencji w zarost i jego pielęgnacji obniża jego walory estetyczne.
 2. Wysoka linia brody – przybiera formę półokrągłą lub prostą i odnosi się do linii policzkowych, które kończą się na wysokości kącika ust. Ten rodzaj linii brody pasuje niemal do wszystkich rodzajów zarostu, warto jednak zwrócić uwagę na jego gęstość – zbyt mała gęstość będzie miała negatywny wpływ na estetykę.
 3. Niska linia brody – można łatwo nadać jej upragniony kształt i jest najczęściej wybierana przez mężczyzn, którzy mają nierównomierną gęstość zarostu – górna część jest rzadsza od dolnej. Ten typ linii brody umożliwia również mocne wyeksponowanie kształtu szczęki – odpowiednio pielęgnowana będzie wspaniale podkreślać aparycję.
 • Kształt twarzy – z wyborem brody jest jak z dobieraniem fryzury – nie każdy typ będzie prezentował się dobrze, dlatego zawsze należy brać pod uwagę kształt twarzy. Jeśli odpowiednio dopasujesz brodę do kształtu swojej twarzy, efekt z pewnością zachwyci nie tylko Ciebie.
 1. Twarz kwadratowa – duża, regularna i kanciasta powierzchnia sprzyja uwydatnieniu centralnej części brody lub całej linii szczęki. Mężczyźni posiadający taki kształt twarzy dobrze prezentują się w koziej bródce lub w pełnej brodzie, która odpowiednio wystylizowana może nadać efekt wydłużenia twarzy.
 2. Twarz okrągła – również w tym przypadku warto zadbać o efekt pociągłości twarzy, a ostre linie z pewnością w tym pomogą. Doskonałą propozycją jest zapuszczenie koziej bródki, która nada szczęce efektu spiczastości – im dłuższa i ostrzej zarysowana, tym lepiej. Równie dobrym wyborem będzie wyhodowanie pełnej brody, należy jednak zwrócić uwagę, by jej centralna część była wyeksponowana, miała ostre linie i krótko przystrzyżone policzki.
 3. Twarz podłużna (prostokątna) – kształtem zbliżona do twarzy kwadratowej, jednak znacznie dłuższa, zatem oczekiwanym efektem jest jej optyczne skrócenie. W tym przypadku dobrym wyborem będzie nawet delikatny zarost, ważne jednak, aby zaznaczyć wysoko linię policzkową.
 4. Twarz trójkątna – mocno wyeksponowane kości policzkowe i podbródek nadają jej kanciastości, dlatego warto je zakryć zarostem. Dłuższa broda o jednakowej długości nada efekt pełniejszego kształtu twarzy i będzie się doskonale prezentować. Równie dobrym pomysłem jest wyhodowanie gęstej i długiej brody, należy jednak pamiętać o zachowaniu łagodnych kątów.
 5. Twarz owalna – oto święty graal właścicieli barber shopów – twarz o idealnych proporcjach, która kocha brodę, z wzajemnością! Tutaj panuje pełna dowolność i trudno jest uzyskać niezadowalający efekt. Ten typ twarzy jest doskonałym materiałem do wszelkich eksperymentów z brodą w roli głównej.
 6. Twarz diamentowa – mocno zbliżona do twarzy trójkątnej, jednak ze względu na zwężenie w górnej części czoła, cechuje się lepszą symetrią. W tym przypadku warto skupić się na zniwelowaniu wystającego podbródka, dlatego nie zaleca się konturowania brody w szpic.
 7. Twarz sercowa – wyraźna linia żuchwy i zaokrąglona twarz sprawiają, że w tym przypadku warto postawić na optyczne wydłużenie i zniwelowanie szczęki. Zagęszczenie i wydłużenie półokrągłej lub spiczastej brody powinno zapewnić lepszą symetrię.

Spa dla brodaczy – pielęgnacja zarostu

Broda wybrana? W takim razie czas dowiedzieć się, jak ją pielęgnować. Podstawowy zestaw akcesoriów powinien obejmować grzebień i tak zwany kartacz, czyli szorstką szczotkę, która służy do pielęgnacji brody i znajdującej się pod nią skóry – nadaje zarostowi połysk i równoważy poziom wytwarzania sebum. Te dwa elementy to tak naprawdę dopiero początek listy zakupów każdego szanującego się brodacza. Co jeszcze warto zakupić?

 • Olejek do brody – podstawowy kosmetyk służący do pielęgnacji brody, dzięki któremu skóra i zarost są odpowiednio nawilżone. Produkt ten zapobiega wysychaniu skóry i zamyka strukturę włosa, uniemożliwiając przedostanie się nieprzyjemnych zapachów. Skoro o zapachach mowa, olejki do brody mają fenomenalny zapach, co w połączeniu z nawilżeniem i zmiękczeniem brody daje kosmetyk, bez którego trudno się obejść.
 • Balsam do brody – uniwersalny kosmetyk, który służy do układania i nawilżania brody. Gdy trzeba nadać zarostowi określony kształt, wielu mężczyzn sięga właśnie po to rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że jako produkt do nawilżania lepiej sprawdza się olejek, jednak również balsam może być wykorzystywany w tym celu – należy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni kosmetyk do rodzaju brody.
 • Wosk do brody i wąsów – kosmetyki, które umożliwiają zapanowanie nad niesfornym zarostem i deska ratunku, w przypadku gdy zawiodły balsamy do brody. Wosk ma silne działanie, należy jednak pamiętać, że jego faktura jest zwarta, dlatego przed aplikacją należy go podgrzać. Kosmetyk ten może nadawać się również do układania wąsów, jeśli jednak są one gęste i grube, najlepiej sięgnąć po dedykowane im produkty.
 • Szampon do brody – w zależności od grubości zarostu, można zainwestować w naturalny i nie zawierający parabenów szampon do włosów lub szampon do brody. Wszystko zależy od tego, jak zarost znosi pielęgnację zwykłym kosmetykiem – jeśli broda nie skręca się i nie traci objętości, można zostać przy szamponie do włosów.

Arsenał kosmetyków do pielęgnacji brody jest spory, jednak dzięki tym produktom można łatwiej zapanować nad ułożeniem zarostu i zatroszczyć się o jego odpowiednie zabezpieczenie. Zdrowa, gęsta broda nie samymi kosmetykami stoi, równie ważne jest podejście do jej pielęgnacji. Oto kilka kroków, dzięki którym Twój zarost będzie się pięknie prezentować:

 • Podcinanie brody – regularne przycinanie brody to gwarancja doskonałego wyglądu i komfortu w cieplejsze dni.
 • Nawadnianie organizmu – niewystarczające nawodnienie organizmu przekłada się na słabą kondycję brody, która staje się podatna na uszkodzenia.
 • Mycie brody – nie zapomnij regularnie stosować opisanych wyżej kosmetyków. Pomogą Ci zadbać o dobrą kondycję brody i skóry.
 • Zdrowa dieta – zdrowa i lśniąca broda potrzebuje dużo białka. Jeśli to możliwe, staraj się jeść dużo nabiału, ryb i jaj.

Polskie kosmetyki do pielęgnacji brody

W dobie pojawiania się coraz większej liczby barber shopów, w ślad za nimi idą polscy producenci produktów do pielęgnacji brody. Mamy się czym chwalić, bowiem polskie kosmetyki zaskarbiły sobie ogromną przychylność rodzimych brodaczy. Przystępna cena, doskonała jakość i wspaniałe aromaty – poznaj kilku producentów dedykowanych brodaczom kosmetyków.

 • Cyrulicy – w asortymencie śląskiej marki znajdują się przede wszystkim naturalne olejki do brody, można jednak również znaleźć mydła, ręczniki do brody, a także szkatułę do przechowywania luksusowych kosmetyków. Marka Cyrulicy uleczy brodowe bolączki każdego drwala. Oferta tego producenta jest również dostępna na naszej platformie.
 • Zew for men – producent niezwykle estetycznie zapakowanych akcesoriów i kosmetyków, które ułatwiają odświeżenie zarostu i zapanowanie nad nim. Najwyższej klasy składniki gwarantują doskonałą jakość produktów.
 • Męska Wyspa – każdy brodacz, który trafi na Męską Wyspę, znajdzie na niej nieprzebrane bogactwo olejków, balsamów i mydeł. Intensywne zapachy i sprawdzone receptury zachęcają do zakupu.
 • Polish Beard – krótkie serie naturalnych kosmetyków, które nęcą intensywnymi zapachami. Gustownie zapakowane olejki, balsamy i szampony na wyciągnięcie ręki.
 • Pan Drwal – skoro drwale kochają drewno, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otaczali się nim na co dzień. Poza sprzedażą olejków, pomad, balsamów, czy perfum, Pan Drwal oferuje również drewniane grzebienie, a nawet wykonany ze szlachetnego surowca portfel.
 • Roomcays – marka będąca dowodem na to, że kosmetyki do pielęgnacji brody są rozchwytywane również w ogólnopolskich sieciach drogerii. W ofercie producenta znajdują się balsamy i olejki.

Adam Szulc – historia poznańskiego barbera

Jako że marka POLPOL jest mocno związana z Poznaniem, grzechem byłoby nie wspomnieć o najbardziej znanym poznańskim barberze – Adamie Szulcu. Na wolny termin w jego pracowni trzeba nierzadko czekać nawet kilka miesięcy, jednak wszyscy klienci zgodnie twierdzą, że warto – w końcu każdy marzy o tym, aby trafić na fotel mistrza, który męskim strzyżeniem i goleniem zajmuje się od ponad 30 lat. Wcześniejsza rezerwacja jest wskazana, w końcu nie każdy może się pochwalić tym, że od ponad 16 lat każdego dnia drzwi zakładu przekraczają liczni klienci. Adam Szulc jest nie tylko wybitnym fryzjerem i barberem, lecz również osobą głęboko zaangażowaną w pomoc innym. Regularnie organizowane akcje darmowego strzyżenia pomagają przywrócić dobre samopoczucie osobom dotkniętym bezdomnością, seniorom, a także wywołać uśmiech na twarzach dzieci, które zmagają się z trudami dzieciństwa spędzonego w domu dziecka. Oto rzemieślnik o gołębim sercu.

O brodach można długo rozprawiać!

Moda na brodę nie jest niczym nowym, w końcu jak świat światem, mężczyźni nosili je od zawsze. Warto jednak zwrócić uwagę, w jaki sposób zmienia się podejście do noszenia i pielęgnacji zarostu. Panowie coraz bardziej świadomie podchodzą do kwestii własnego wyglądu, a dla wielu z nich broda staje się stylem życia i nieodłącznym elementem podkreślającym ich tożsamość. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne barber shopy i firmy produkujące naturalne kosmetyki do brody, co może wyłącznie tylko cieszyć – w końcu piękna i gęsta broda zasługuje na wszystko, co najlepsze!

Źródła:

http://www.newsweek.pl/styl-zycia/jakim-cudem-broda-stala-sie-modna-swiatowy-dzien-brody-3-wrzesnia-,artykuly,352944,1.html
http://www.ekologia.pl/styl-zycia/ciekawostki/historia-z-broda-przyczynek-do-dziejow-estetyki-i-higieny-meskiej-twarzy,21417.html
http://styl-gwiazd-populada.pl/news-era-drwala-skad-sie-wziela-moda-na-brody,nId,1681601
http://krzysztofjaw.blogspot.com/2016/04/broda-powracajaca-moda-moze-oznakowanie.html
http://brodatyblog.pl/ksztalt-brody-ksztalt-twarzy-poradnik/
http://brodatyblog.pl/linia-brody-style/
http://brodatyblog.pl/pielegnacja-brody-poradnik/
http://www.newsweek.pl/styl-zycia/jakim-typem-brodacza-jestes-i-jak-pielegnowac-brode,artykuly,414664,1.html
https://www.miod-malina.pl/polskie-marki-kosmetykow-do-pielegnacji-brody.html
http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-ma-szacun-dla-zawodowcow,92410.html
http://zen.fpiec.pl/post/2017/03/02/5barberowwpozfnaniuddfktorzyodpiscuja
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53668,20210040,fryzjer-dla-bezdomnych-ciecie-ktore-przywraca-czlowiekowi.html?disableRedirects=true