Ostatnie 99 lat było dla polskiej gospodarki niezwykle dynamicznym okresem. W 1918 roku Polska rozpoczęła długą podróż, która trwa do dziś – stawiamy na dynamiczny rozwój i walczymy o lepsze jutro. Chociaż stoimy u progu wielkich zmian i mamy wspaniałe możliwości rozwoju, nie zapominamy o przeszłości, która z ekonomicznego punktu widzenia jest niezwykle interesująca. Poznajmy ją lepiej!


Polska gospodarka około 1918 roku

Po 123 latach zniewolenia, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Terytorium kraju po zakończeniu I WŚ liczyło 388,6 tysięcy km², a liczba ludności plasowała się na poziomie 27 milionów. Średnie zaludnienie wynosiło 70 osób na km², a największym miastem była stołeczna Warszawa. W tym okresie polską gospodarkę można było określić mianem kapitalizmu wyspowego, ponieważ nie wszystkie regiony były równie mocno rozwinięte. PKB na mieszkańca wynosiło około 1700 dolarów, zaś średnia długość życia równała się około 50 lat. Kraj przez wiele lat stawiał czoła nie tylko ze zniszczeniom po I WŚ, lecz również integracji odseparowanych wcześniej obszarów. Znaczną część budżetu przeznaczano na wydatki wojskowe. Po odzyskaniu niepodległości Polska zmagała się z brakiem kapitału i inwestycji, co w 1923 roku doprowadziło do hiperinflacji. Wprowadzono program naprawy skarbu, drastyczne oszczędności, a także reorganizację kolei i poczty. Chociaż w 1926 roku nastąpiło ożywienie gospodarcze, już roku 1930 nastał wielki kryzys, który zrewidował wszelkie założenia ekonomiczne. Społeczeństwo zmagało się z dużą skalą bezrobocia, analfabetyzmem, a także niestabilną sytuacją gospodarczą i polityczną. Rzeczami, które udało się osiągnąć były niwelowanie dysproporcji w rozwoju ekonomicznym, integracja gospodarcza kraju, a także zapoczątkowanie procesów modernizacyjnych.

Głównymi gałęziami przemysłowymi były rolnictwo, handel i przemysł.

Znane przedsiębiorstwa, które powstały w tym okresie:

 • Bank Polski,
 • Bieluch,
 • Poznańska Fabryka Czekolady Goplana,
 • Huta szkła w Krośnie,
 • PLL LOT.

Okres PRL-u

Okres intensywnego wzrostu gospodarczego i wdrożenia gospodarki przemysłowej, a także odbudowy kraju po II WŚ, podczas której zniszczeniu uległo 38% majątku narodowego. Niestety upaństwowienie gospodarki doprowadziło do zapóźnień cywilizacyjnych i degradacji środowiska naturalnego. PKB na mieszkańca wynosiło 3350 dolarów, a średnia długość życia to 66 lat w przypadku mężczyzn i 74 w przypadku kobiet.

W okresie PRL-u nastąpił rozkwit przemysłu ciężkiego, zbrojeniowego i zmonopolizowanie handlu zagranicznego, przy jednoczesnym niwelowaniu roli handlu prywatnego. Gospodarka była ściśle związana z sytuacją polityczną, a każda zmiana służyła wzmocnieniu autorytetu władz. Nieodpowiednia organizacja pracy, źle nadzorowane inwestycje, zaniedbanie budownictwa mieszkaniowego i rolnictwa to tylko kilka z listy grzechów gospodarczych, których dopuszczono się w tym okresie. Wraz z upływem czasu i wzrostem niezadowolenia społeczeństwa następowały zmiany polityczne, które doprowadziły Polskę do momentu, w którym znajduje się ona obecnie.

Znane firmy, które powstały w tym okresie:

 • Fabryka Platerów Hefra,
 • Zakłady Sprzętu Grzejnego Predom-Wromet (obecnie marka Amica)
 • Bytomskie Fabryki Mebli (obecnie marka Agata)
 • Melex,
 • Jurajska.

Polska gospodarka obecnie

o 1989 roku przed naszym krajem otworzyło się wiele możliwości – nastąpiło przejście na gospodarkę rynkową i wejście w szeregi Unii Europejskiej. Po latach zaniedbań odżył handel prywatny, a także powstało wiele nowych firm i przedsiębiorstw, wykorzystujących tak polski, jak i zagraniczny kapitał. Na ten moment PKB na mieszkańca wynosi 14 880 dolarów, a średnia długość życia wynosi 75 lat. Polska jest 25. gospodarką świata i wiele wskazuje na to, że będzie tylko lepiej. Dzięki rozważnemu gospodarowaniu funduszami unijnymi, polski krajobraz zmienia się nie do poznania i następuje jego gruntowna modernizacja. Postęp gospodarczy, coraz większa świadomość społeczeństwa na temat mechanizmów związanych z przedsiębiorczością i mocne nastawienie na wysokiej jakości rozwiązania procentują coraz silniejszą pozycją polskich przedsiębiorstw, które coraz odważniej wkraczają na rynek globalny. Kwitną handel i przemysł, a konsumenci na całym świecie utwierdzają się w przekonaniu, że polscy przedsiębiorcy są równie ambitni, co innowacyjni, dzięki czemu ich rozwiązania podbijają kolejne rynki.

Przykłady polskich firm, o których jest głośno za granicą:

 • CD Projekt RED,
 • FAKRO,
 • Inglot,
 • Gino Rossi,
 • LPP,
 • Solaris,
 • Maspex.

99 lat historii polskiej gospodarki

Od momentu odzyskania niepodległości, polska gospodarka zaliczyła wiele wzlotów i upadków. Najważniejszą nauką płynącą z lekcji historii polskiej ekonomii jest fakt, że mimo trudności i niepowodzeń, rodzimi przedsiębiorcy nie ustawali w wysiłkach, aby zapewnić kolejnym pokoleniom lepsze jutro. Zdobyte przez lata doświadczenie procentuje do dziś, a polscy biznesmeni tworzą rozwiązania, które podziwia cały świat.

Jeśli chcesz wspierać przyszłość polskiej gospodarki, obserwuj nasz fanpage i dołącz do społeczności POLPOL!

 

Źródła:

http://forsal.pl/artykuly/732064,pkb-polski-historyczne-rozwoj-gospodarki-przez-150-lat.html
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/historia_rozwoju_gospodarczego_polski_53935.html
http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/najlepsze-i-najgorsze-decyzje-w-historii-polski-w-xx-wieku-ranking,artykuly,403124,1.html
http://historia-polski.klp.pl/a-6254.html