O tym, że lubimy wcielać się w rolę Świętego Mikołaja i obdarowywać innych prezentami, wiadomo nie od dziś. Już wkrótce pod choinką będą piętrzyć się upominki, a w kuchni powstawać tradycyjne potrawy, którymi nie pogardziliby nawet najwybitniejsi szefowie kuchni. Dowiedz się, jak kształtują się nasze preferencje zakupowe w okresie Świąt Bożego Narodzenia i co najchętniej kupujemy bliskim.


Świąteczne zakupy czas zacząć!

Zbliżające się Święta Bożonarodzeniowe są niezwykle ważne dla większości z nas. Poza spędzaniem czasu z najbliższymi i celebrowaniem wyjątkowych chwil w domowym zaciszu, planujemy również świąteczne zakupy. I choć każdy lubi otrzymywać upominki, to jednak większą przyjemność sprawia ich podarowywanie.

Z roku na rok marki coraz wcześniej komunikują wszem i wobec, że już niedługo zasiądziemy do wigilijnego stołu, a konsumenci udają się na świąteczne zakupy w momencie, kiedy tylko usłyszą o świątecznych ofertach. Wiele osób decyduje się na zakup upominków już w listopadzie, chcąc zaoszczędzić czas i pieniądze podczas przedświątecznego szału w sklepach. Dość wspomnieć, że prezenty pod choinką kładzie czterech na pięciu Polaków, a na tegoroczne wydatki świąteczne planujemy wydać średnio 882 zł, co oznacza, że w porównaniu z rokiem ubiegłym będziemy hojniejsi o ponad 150 zł. Skąd taka różnica? Coraz lepiej oceniamy rodzimą gospodarkę i optymistycznie spoglądamy w przyszłość. Dobre nastroje i wiara w lepsze jutro mają swoje odzwierciedlenie w wydatkach na upominki dla najbliższych.

W kolejce po magię świąt

Zakupy świąteczne to operacja wymagająca skrupulatnego planowania. Podczas poszukiwania wymarzonych prezentów zazwyczaj zwracamy uwagę na:

 • oczekiwania osób, do których trafią upominki (77%),
 • aktualne promocje w sklepach (51%),
 • jakość produktów (50%),
 • niską cenę (39%),
 • renomę producenta (24%),
 • polskie pochodzenie upominków (20%),
 • zasłyszane od znajomych opinie (19%),
 • prestiż produktów (14%).

Kupowanie prezentów coraz częściej staje się przyjemnością, niż przykrym obowiązkiem, a na upragnione upominki, zwłaszcza te z segmentu multimediów i nowoczesnych technologii, coraz częściej polujemy w sieci. Oczywiście sklepy stacjonarne nadal cieszą się ogromną popularnością, szczególnie w przypadku zakupu produktów, których funkcjonalności i prezencję chcemy ocenić na żywo. 62% konsumentów dokonuje zakupów online, korzystając z platform zakupowych i sklepów internetowych. Skąd tak duże zainteresowanie zakupami przez internet? Rynek e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie, klienci są kuszeni niższymi cenami, a bezpieczeństwo dokonywanych transakcji zachęca do dokonywania zakupów. W przypadku Świąt Bożego Narodzenia nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz więcej osób rezygnuje z poszukiwania prezentów w sklepach stacjonarnych z powodu przedświątecznego szału zakupowego. Zakupy w domowym zaciszu są przyjemniejsze, nie wiążą się ze staniem w ogromnych kolejkach i można ich dokonywać o dowolnej porze.

To chcemy znaleźć pod choinką

Coraz więcej Polaków czerpie przyjemność z kupowania prezentów, jednak poszukiwania wiążą się również ze stresem – co jeśli upominek nie spodoba się obdarowanej osobie? Aby temu zapobiec:

 • uważnie obserwujemy zachowania najbliższych,
 • szukamy inspiracji w sieci,
 • radzimy się innych,
 • poszukujemy inspiracji w sklepach i galeriach handlowych,
 • pytamy się najbliższych, co chcieliby znaleźć pod choinką,
 • inspirujemy się reklamami i panującymi trendami,
 • przyglądamy się decyzjom zakupowym znajomych.

Jak się okazuje, lista życzeń jest długa, a Gwiazdor (tak na „Świętego Mikołaja” mówimy tu, w Poznaniu) w tym roku z pewnością nie będzie narzekał na nudę! Panie chciałyby otrzymać odzież, kosmetyki i biżuterię, jednak nie obrażą się, jeśli w pięknie zapakowanym pudełku znajdzie się nowoczesna elektronika i ciekawa książka. Panowie marzą o elektronice i gadżetach, a także ubraniach. Potrafią również docenić smak dobrego trunku, cieszą się na myśl o kosmetykach i nie pogardzą dobrą lekturą. Jeśli prezent jest kreatywny i oryginalny, tym lepiej!

Jak kształtują się nasze preferencje zakupowe i co najczęściej otrzymują dorośli? Do łask wracają książki i wiele wskazuje na to, że długie, zimowe wieczory upłyną pod znakiem dobrej lektury. Niezmienną popularnością cieszą się również perfumy i kosmetyki, a także słodycze. Coraz częściej pod świątecznym drzewkiem znajdują się też gry komputerowe, biżuteria i suplementy diety. Coraz rzadziej kupujemy najbliższym płyty CD i ubrania oraz mocno utrzymuje się trend obdarowywania pieniędzmi i kartami podarunkowymi – często wychodzimy z założenia, że nasi najbliżsi najlepiej wybiorą swój upragniony prezent.

W przypadku prezentów dla nastolatków, pod choinkę najczęściej trafiają słodycze, gry komputerowe i książki. Dorośli często wręczają również pieniądze, kosmetyki, odzież sportową i płyty CD. Coraz rzadziej pod ozdobnym papierem znajdują się ubrania i gry planszowe, jednak warto zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabawki edukacyjne.

Co najczęściej znajdują pod choinką dzieci? Oprócz upragnionej magii świąt są to kreatywne i artystyczne zabawki, książki, klocki i różnego rodzaju gry. Najmłodsi i najbardziej rozpieszczani przez Świętego Mikołaja wielbiciele Świąt Bożego Narodzenia mogą również liczyć na lalki i pluszowe zabawki, ubrania, a także zabawki naukowe i techniczne. Gdy w grę wchodzą dziecięce marzenia, sięgamy do portfela chętniej i głębiej.

Bezcenna życzliwość

Mimo iż Święta Bożego Narodzenia dzieciom kojarzą się przede wszystkim z odpakowywaniem upragnionych rzeczy, a dorośli poszukują najatrakcyjniejszych promocji i wyszukanych prezentów, tradycja jest dla nas wciąż niezwykle ważna. Co zatem jest cenniejsze od obdarowywania prezentami? Ubieranie choinki (34%), kolacja wigilijna (29%) i spędzanie czasu z najbliższymi (29%). Okazuje się, że pomimo komercjalizacji Świąt Bożonarodzeniowych, najważniejsza jest wzajemna życzliwość i poszanowanie kluczowych elementów, które tworzą tak wyczekany magiczny nastrój. Prezenty są istotne, jednak najważniejsze są emocje, które towarzyszą ich rozpakowywaniu – w końcu każdy chce sprawić przyjemność osobom bliskim swojemu sercu. Nie bez znaczenia są również emocje, jakie wywołuje u nas dokonywanie zakupów – towarzyszące nam radość, ekscytacja czy zadowolenie wprawiają nas w świąteczny nastrój, który może utrzymać się długo po skończeniu wigilijnego biesiadowania. Upominki są łatwiej dostępne niż kiedyś, dlatego dla wielu z nas najważniejsze są właśnie emocje, które towarzyszą nam podczas obdarowywania bliskich.

Magia świąt nie tylko od święta

Kupując upominki dla najbliższych, chcemy sprawić im przyjemność, nie wydając przy tym kroci, a także staramy się wyjść poza upominkowe schematy. Smartfon, tablet, czy perfumy cieszą, jednak o wiele większą radość sprawiają prezenty, które są oryginalne i wpasowują się w potrzeby osoby, do której trafią. Doskonałym rozwiązaniem może być również podarowanie własnoręcznie wykonanego drobiazgu, który niesie ze sobą wartość sentymentalną i będzie przez lata się kojarzył z wyjątkowym, wigilijnym wieczorem. W końcu w Święta Bożego Narodzenia najcenniejszy jest czas, który spędza się z najbliższymi!

Źródła:

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,19358243,zakupy-swiateczne-polakow-co-kupujemy-ile-wydajemy-z-czego.html
https://www.signs.pl/badanie:-co-polacy-kupuja-pod-choinke,26871,artykul.html
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polacy-zmniejszaja-wydatki-na-organizacje-bozego-narodzenia-infografika
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/raport-zakupy-swiateczne-2017.html