satrevolution

Polacy w kosmosie i dla kosmosu

Zainteresowanie przestrzenią kosmiczną pojawiło się w Polsce już pod koniec XV wieku. Obecnie w sektor kosmiczny zaangażowane są organizacje rządowe, pozarządowe i studenckie.Wiele z nich zdobywa swoje pierwsze doświadczenie w tej branży, jak również informuje opinię publiczną. Warto wspierać i inwestować w sektor kosmiczny i wiele też osiąga sukcesy na tym polu! Dowiedz się więcej o Polakach, którzy zrobili już wiele dla kosmosu!

Przełomowe odkrycie – Polak potrafi!

Mówiąc o zasługach dla kosmosu lub szukając jakichkolwiek powiązań, warto wspomnieć o Mikołaju Koperniku, który nie dość, że był renesansowym polihistorem, to jeszcze dokonał rewolucyjnego odkrycia – wywrócił astronomię do góry nogami, wprowadzając heliocentryczną wizję wszechświata swoim dziełem „O obrotach sfer niebieskich”. Co ciekawe, nie brakowało naukowców, którzy podeszli do odkrycia Kopernika krytycznie (wśród nich znaleźli się między innymi Marcin Luter czy Filip Melanchton), jednak duża część była zafascynowana nową teorią i wielu astronomów opowiedziało się po stronie Kopernika.

Do grona wczesnych zwolenników heliocentryzmu należeli między innymi astronomowie Thomas Digges, Michael Maestlin, Johannes Kepler czy filozof Giordano Bruno. Wyjście naprzeciw dotychczasowej teorii geocentrycznej, która trwała aż 1600 lat, wymagało ogromnej odwagi Mikołaja Kopernika – jego odkrycie z pewnością dało do myślenia wielu naukowcom, natomiast polskim mężom nauki dało odwagę do tego, by łamać schematy i otworzyć umysły na odkrycia nie z tej ziemi.

Osiągnięcia polskiej branży kosmicznej

Ostatnie lata dają świadectwo, że polskie firmy podbijają kosmos! Na przestrzeni trzydziestu lat Polska wykształciła własny sektor kosmiczny, na który dziś składa się kilka ośrodków badawczych, kilkanaście grup w szkołach wyższych oraz kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Mamy coraz większe doświadczenie, duży potencjał, i co najważniejsze, realne osiągnięcia. Co ciekawe, polska branża kosmiczna nie chce ze sobą konkurować – stara się wzajemnie wspierać i tworzyć wspólne projekty.

Pierwsze loty w kosmos

Tak naprawdę początki polskiego zaangażowania w loty kosmiczne były możliwe w XX wieku, dzięki współpracy ze Związkiem Radzieckim. W 1973 roku na orbitę wysłano pierwszy polski instrument badawczy, który miał zmierzyć promieniowanie słoneczne. Niedługo potem, bo trzy lata później powołano polską jednostkę badawczą, którą nazwano Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, a pierwszym polskim astronautą, który poleciał w kosmos na pokładzie statku załogowego Soyuz-30 w 1978 roku był Mirosław Hermaszewski. Celem jego misji było przeprowadzenie eksperymentów na pokładzie radzieckiej stacji kosmicznej Salut 6.

Firmy zasługujące na uwagę!

SatRevolution i pierwszy polski satelita komercyjny w kosmosie
Jesienią ubiegłego roku został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną pierwszy polski satelita o nazwie Światowid, który ważył niespełna 2 kg. Jego zadaniem było badanie promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Stało się to dzięki podpisaniu umowy z amerykańską firmą NanoRacks. Powstała w 2016 roku wrocławska firma SatRevolution początkowo zajmowała się grami mobilnymi, a w ich portfolio znalazło się kilkaset tytułów.

Kiedy zabrakło większych wyzwań, postanowili zrobić coś dla kosmosu – mimo, iż nie są dużą korporacją, potrafią bardzo dużo i mają niekwestionowane zalety: działają szybko i strategicznie, a przede wszystkim są zdeterminowani!

Creotech Instruments – kosmicznie dobrzy!
Polska firma ma już na koncie kilka misji kosmicznych, między innymi udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie PROBA-3, której celem było badanie tzw. korony słonecznej. Ponadto polska firma tworzy podzespoły i specjalistyczne aparatury dla nowoczesnych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych.

VIGO System i polski ślad na Marsie
Robot planetarny Curiosity, wyposażony w szereg instrumentów naukowych takich jak między innymi przestrajalny spektometr laserowy – którego niechłodzone detektory podczerwieni MCT zostały zaprojektowane i wydrukowane przez polską firmę VIGO System – bada sukcesywnie powierzchnię Marsa już od 2012 roku. To jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć i misji planetarnych ostatnich lat – misja Mars Science Laboratory robi cały czas ogromne wrażenie!

Lądownik InSight na Marsie i polski wkład!
Najważniejszy element próbnika, mechanizm napędowy o nazwie Kret HP3, 26 listopada 2018 roku wylądował na północnej półkuli Marsa – lądownik InSight, wyposażony w mechanizm wbijający stworzony przez Polaków, osiadł w pobliżu łazika Curiosity. Samo lądowanie trwało 7 minut i można było je oglądać na żywo, dzięki dwóm miniaturowym satelitom podążającym za lądownikiem.

W ramach misji InSight lądownik przez okres dwóch lat od stycznia 2019 roku będzie badać planetę. Mechanizm wbijający zaprojektowała polska Astronika we współpracy z między innymi m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Lotnictwa, Instytutem Spawalnictwa, Politechniką Łódzką i Politechniką Warszawską. Polski zespół inżynierów z Sener Polska również ma się czym pochwalić! W 2020 roku na Czerwoną Planetę poleci kolejny łazik marsjański, którego tzw. pępowina została zaprojektowana i wyprodukowana właśnie przez Polaków!

Polscy studenci – nasza przyszłość!
Dotychczas polscy studenci przed przystąpieniem Polski do ESA mieli okazję uczestniczyć w projektach związanych z budową rozmaitych satelitów. Brali czynny udział w eksperymentach naukowych i technologicznych, które wykorzystywane były w czasie kampanii lotów parabolicznych i lotów balonów stratosferycznych, budować skomplikowane roboty i osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej. Najaktywniejszymi polskimi organizacjami, które zajmują się projektami edukacyjnymi są między innymi Polskie Towarzystwo Rakietowe, Copernicus Project, ARISS Polska, Mars Society Polska i Studenckie Koło Astronautyczne.

Najlepsi z najlepszych

Dzięki temu, że polskie firmy z branży kosmicznej współpracują ze sobą nawzajem oraz utrzymują bliskie relacje z uczelniami wyższymi. Zatrudniając i mając styczność z wykwalifikowanymi specjalistami. Spotykają się z wieloma inżynierami, mechanikami, programistami czy elekronikami. Mają szansę zawojować międzynarodowy rynek i pokazać światu, że sektor kosmiczny ma się w naszych rękach doskonale! Bardzo kibicujemy wszystkim ludziom, których fascynuje kosmos, odkrywają wszechświat i robią tak innowacyjne rzeczy!