Stadion_Narodowy_w_WarszawiePolscy sportowcy są chwaleni za ogromny hart ducha, samodyscyplinę i niezwykłą motywację. Dzięki tym cechom sięgają po największe wyróżnienia na świecie, pokazując młodzieży, że sport może być sposobem na życie. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami wielu spektakularnych sukcesów naszych reprezentantów – przypomnijmy sobie kilka z nich!

Skoki narciarskie i narciarstwo

Bez wątpienia sezon skoków narciarskich 2018/2019 w Polsce należał do Kamila Stocha – zwycięzcy wszystkich konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Na igrzyskach w Pjongczangu zdobył złoty medal, udowadniając swoją przewagę i formę. Triumfował także w cyklach Willingen Five, Raw Air i Planica 7 oraz w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobywając jednocześnie drugą w swojej karierze Kryształową Kulę. Przyczynił się również do zwycięstwa drużyny – wraz z pozostałymi reprezentantami Polski Maciejem Kotem, Dawidem Kubackim i Stefanem Hulą w Pucharze Narodów zajęli trzecie miejsce. Jeszcze cenniejszą wygraną było sięgnięcie biało-czerwonej drużyny po brąz podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Jeśli chodzi o osiągnięcia w narciarstwie, warto wspomnieć o przełomowych poczynaniach sportowych Andrzeja Bargiela, który to jako pierwszy na świecie zjechał na nartach ze szczytu K2.

Siatkówka

Najlepszą polską drużyną w roku 2018 byli bez wątpienia siatkarze. Nie dość, że bronili tytułu mistrzowskiego, to jeszcze zwyciężyli w Mistrzostwach Świata, odnosząc 9 wygranych i 3 przegrane. Ostatni wygrany mecz z Brazylią pokazał najwyższą klasę i umiejętności sportowców, a Polak Bartosz Kurek uzyskał tytuł najlepszego siatkarza całych mistrzostw. Nie zapominajmy, że to nie pierwsze mistrzostwo Polaków – wygraliśmy w 2014, 2018 i mamy nadzieję, że ta szczęśliwa passa będzie trwać, a… nasi siatkarze zwyciężą również w 2022 r.

Lekkoatletyka

Lekkoatleci zaprezentowali się podczas Halowych Mistrzostw Świata w Birmingham fenomenalnie. Zdobyli pięć medali: dwa złote, dwa srebrne i brązowy. Kibiców zaskoczyła z pewnością męska sztafeta w składzie: Karol Zalewski, Łukasz Krawczuk, Rafał Omelko i Jakub Krzewina. Polscy lekkoatleci pobili rekord świata ustanowiony przez amerykański team, pokonując w hali dystans 4×400 m poniżej trzech minut i dwóch sekund. Jak się jednak okazało te mistrzostwa były dopiero rozgrzewką, a forma naszych sportowców eksplodowała podczas Mistrzostw Europy w Berlinie. Polscy lekkoatleci przywieźli do kraju 12 medali, w tym 7 złotych. Gwiazdą naszej ekipy okazała się Justyna Święty-Ersetic, która w niespełna dwie godziny sięgnęła po złoto dwukrotnie – raz indywidualnie i raz z koleżankami: Małgorzatą Hołub-Kowalik, Igą Baumgart-Witan i Patrycją Wyciszkiewicz. Nie sposób nie wspomnieć innych sportowców, którzy zdobyli najważniejsze wyróżnienia: Anita Włodarczyk, Adam Kszczot, Wojciech Nowicki, Michał Haratyk i Paulina Guba.

Kolarstwo

Fani tej dyscypliny sportowej również mieli powody do zadowolenia. Michał Kwiatkowski po raz pierwszy wygrał wyścigi etapowe najwyższej kategorii – Tirreno-Adriatico i Tour de Pologne, podczas gdy Szymon Sajnok został najlepszym zawodnikiem świata w konkurencji omnium. Szerokim echem odbiła się również informacja, że od nowego sezonu do grona najlepszych grup zawodowych świata dołączy polska drużyna CCC Team. Na zespół czekają najbardziej prestiżowe wyścigi, nie wyłączając legendarnego Tour de France.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Berlinie

Polscy sportowcy stali się niekwestionowanymi zwycięzcami imprezy, przywożąc do kraju aż 61 medali: 26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych. Polacy zostawili w tyle konkurentów, a wspaniały wynik pozwala wierzyć, że organizowane w 2020 r. Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio również będą należeć do naszego zespołu.

Wioślarstwo

Dwa złote medale – Mistrzostw Europy w Glasgow i Mistrzostw Świata w Płowdiw. Polska czwórka podwójna w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann pokazała mistrzowską formę, nie pozostawiając rywalkom złudzeń.

Tenis

17-letnia Iga Świątek wzięła szturmem Wimbledon, wygrywając legendarny turniej w kategorii juniorek. Polka odniosła również sukces na kortach Rolanda Garrosa, triumfując w grze podwójnej juniorskiego French Open. Wielu ekspertów wróży młodej tenisistce karierę na miarę Agnieszki Radwańskiej, która w 2018 roku postanowiła odłożyć rakietę. Głośno również jest o tenisie stołowym. Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym niewątpliwie należały do Li Qian, która zdobyła złoto i Katarzyny Grzybowskiej-Franc, która sięgnęła po brązowy medal.

84. plebiscyt Przeglądu Sportowego

W corocznym plebiscycie Przeglądu Sportowego, który zorganizowany był po raz 84., najlepszym sportowcem Polski został po raz pierwszy siatkarz – Dawid Kurek. Ten wynik nie był zaskoczeniem, bowiem zawodnik ten został uznany za najlepszego siatkarza Europy w 2018 roku. Drugie miejsce zajął zwycięzca poprzednich dwóch edycji tego konkursu, skoczek Kamil Stoch. Trzecią lokata przypadła kapitanowi drużyny siatkarskiej – Michałowi Kubiakowi. Na czwartej pozycji docenionych sportowców uplasowała się Justyna Święty-Ersetic – indywidualna mistrzyni Europy 2018 w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4×400 metrów. Kolejne miejsca w rankingu najlepszych sportowców 2018 roku zajęli:
5. Adam Kszczot (lekkoatletyka, 800 m),
6. Bartosz Zmarzlik (żużel),
7. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem),
8. Andrzej Bargiel (narciarstwo ekstremalne),
9. Robert Lewandowski (piłka nożna),
10. Michał Haratyk (lekkoatletyka, pchnięcie kulą).

W plebiscycie pojawiła się również nowa kategoria Wyczyn Roku. Wyróżnienie to przypadło polskim himalaistom za akcję ratunkową na Nanga Parbat.

Sportowa duma

Rok 2018 przyniósł zarówno sportowcom, jak i ich kibicom wiele powodów do wzruszeń. Kondycja polskiego sportu staje się poprawia, a zawodnicy budzą podziw nie tylko w naszym kraju. Liczymy, że będzie tylko lepiej, a na naszych sportowców czekają jeszcze większe sukcesy!